System Wiertbank

System komputerowy Wiertbank autorstwa firmy Drillsoft przeznaczony jest do gromadzenia i przetwarzania danych z wierceń naftowych. System wykorzystywany jest także do wierceń geotermalnych i wykonania otworów mających na celu odgazowanie pokładów węglowych. Zbiory danych tworzone są na podstawie codziennych prac wykonywanych na wiertni, umożliwiając generowanie licznych raportów – w tym dziennego raportu IADC, który dostosowany jest do pracy w różnych jednostkach, w języku polskim lub angielskim, umożliwiając tworzenie dobowych raportów dla inwestora. Obecnie system pracuje dla wielu operatorów na terenie kilkudziesięciu krajów na trzech kontynentach. W systemach zgromadzonych jest ponad trzy tysiące otworów z kompleksową informacją o parametrach i pracach prowadzonych na wiertniach. System umożliwia prace na wiertni oraz w centrali operatora gromadzącej i przetwarzającej  dane z różnych wiertni. System składa się m. in. z modułów :

Baza danych Wiertbank

Baza danych umożliwia gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących m. in. metryki otworu, zawierającej podstawowe informacje o otworze,  raportów dziennych uwzględniających m.in. dane dotyczące narzędzi wiercących, czasów, płuczki, rur płuczkowych, przewodu, opisów prac, pracowników i kilkudziesięciu innych parametrów; prac dotyczących rurowania i cementowania,  badania próbnikiem złoża, awarii wiertniczych i maszynowych, zabiegów intensyfikacyjnych, pomiarów geofizycznych, danych stratygraficznych, krzywizny otworu,  miesięcznego i rocznego planu wiercenia.

Zaawansowane raportowanie

System umożliwia zaawansowane raportowanie w postaci kilkudziesięciu zdefiniowanych zestawień graficznych i tabelarycznych takich jak dzienny raport IADC, zestawienie marszy z rurowaniami, porównanie krzywej teoretycznej i faktycznej otworu, krzywizny otworu, raportu wynikowego obejmującego przebieg informacji i prac podczas przebiegu wiercenia.

Projektowanie otworów wiertniczych

Moduł do projektowania otworów wiertniczych umożliwia zaprojektowanie oraz wygenerowanie krzywej teoretycznej przebiegu wiercenia i kilku zestawień tabelarycznych obrazujących zaplanowanie prac wiertniczych przy użyciu wybranych narzędzi wiercących z odpowiednim postępem wiercenia.

Baza świdrów

W bazie świdrów gromadzone są kompleksowe informacje o zastosowanych świdrach/koronkach podczas wiercenia, ich zużyciu, marszach, postępach, uwiertach/uzyskach, czasach wierceń i robót wiertniczych, historii użycia na otworach. Zestawienia narzędzi z możliwością selekcji wg rodzaju, typu, średnicy, producenta, magazynu z historią ich zużycia w pokładach umożliwiają optymalne wykorzystanie świdrów/koronek w następnych pracach.